Jak se přibližujete k dodání, mění se na řídkou bezbarvou kapalinu.

1½ šálku ovesných vloček (220 kalorií) se 7 velkými jahodami (40 kalorií) a ½ šálku borůvek (40 kalorií) 7 vaječných bílků (120 kalorií) se 2 porcemi salsy (40 kalorií) na 3 měkkých kukuřičných tortilách (180 kalorií) 2 šálky nízkotučného jogurtu (280 kalorií) a 1 velká broskev (60 kalorií)

Je v pořádku si tu a tam vychutnat sladkou nebo slanou dobrotu. Ale dělejte to s mírou, stejně jako před otěhotněním. Příliš mnoho soli může způsobit zadržování vody a zvýšení krevního tlaku, což není dobré pro vás ani vaše dítě. A příliš mnoho sladkých jídel vás naplní prázdnými kaloriemi, takže budete méně hladoví po výživných potravinách, které vy a vaše dítě potřebujete.

Chuť na jídlo během těhotenství

Chuť na jídlo během těhotenství je normální. Ačkoli neexistuje žádné široce přijímané vysvětlení touhy po jídle, téměř dvě třetiny všech těhotných žen jimi trpí. Pokud se u vás objeví náhlá touha po určitém jídle, pokračujte a dopřejte si touhu, pokud vám dodá energii nebo základní živinu. Pokud však vaše touha přetrvává a brání vám přijímat další základní živiny ve vaší stravě, snažte se během těhotenství vytvořit větší rovnováhu ve vaší každodenní stravě.

Během těhotenství se vaše chuť na některá jídla může změnit. Může se vám stát, že najednou nebudete mít rádi jídla, která jste měla ráda před otěhotněním. Během těhotenství navíc některé ženy pociťují silné nutkání jíst nepotravinářské zboží, jako je led, škrob na prádlo, špína, hlína, křída, popel nebo třísky z barev. To se nazývá pica a může to být spojeno s nedostatkem železa, jako je anémie. Nevzdávejte se těmto touhám po jídle – mohou být škodlivé pro vás i vaše dítě. Informujte svého poskytovatele zdravotní péče, pokud máte tyto nepotravinové chutě.

Pokud máte nějaké problémy, které vám brání jíst vyvážená jídla a správně přibírat, požádejte o radu svého ošetřujícího lékaře. Registrovaní dietologové – odborníci na výživu – jsou k dispozici, aby vám pomohli udržet dobrou výživu během těhotenství.

WebMD Medical Reference Recenzováno Traci C. Johnson, MD dne 12. června 2020

Zdroje

ZDROJE: 

Národní centrum informací o zdraví žen. 

Centrum vědy ve veřejném zájmu.  

UpToDate.com: “Informace pro pacienty: Dieta s vysokým obsahem vlákniny (Beyond the Basics).”

Ústav lékařství.

Laboratoř nutričních údajů USDA.

Informační centrum pro mikronutrienty Linus Pauling Institute: "cholin," "Esenciální mastné kyseliny," "Draslík," "riboflavin," "vitamín B6," "vitamín B12," "Vitamín C," "Vitamín D," "Zinek."

Pochod desetníků: "Omega-3 mastné kyseliny během těhotenství."

Úřad pro doplňky stravy Národního institutu zdraví: "vitamín B6," "vitamín B12," "Vitamín C," "Vitamín D," “Zinek."

Národní lékařská knihovna MedlinePlus: "Riboflavin (vitamín B2)."

Ministerstvo zemědělství USA: "Zpráva DRI – Thiamin, Riboflavin, Niacin, Vitamín B6, Folát, Vitamín B12, Kyselina pantotenová, Biotin a Cholin: Kapitola 12."

Americká akademie rodinných lékařů: "Stravování během těhotenství."

Americká vysoká škola porodníků a gynekologů: „Vaše těhotenství a porod: měsíc od měsíce, Women’s Health Care Physicians, 2010,“ "Výživa během těhotenství: FAQ."

Clevelandská klinika: "Dobrá výživa během těhotenství pro vás a vaše dítě," "Výživa během těhotenství pro vegetariány."

Mercy Health System: "Jak vaše dítě roste během těhotenství."

Nemocnice University of Illinois & Systém zdravotnických věd: "Střední (4 až 6 měsíců, neboli druhý trimestr)."

University of Illinois v Urbana-Champaign: "Zdravá výživa pro těhotenství a kojení."

CalorieKing.

5. týden

Dítě: Vaše dítě je ještě maličké, ale jeho srdce, mozek, mícha, svaly a kosti se začínají vyvíjet. Stále se tvoří také placenta, která vyživuje vaše dítě, a plodový vak, který poskytuje teplé a bezpečné prostředí, kde se vaše dítě může snadno pohybovat. Pupeční šňůra se tvoří a spojuje vaše dítě s vaším krevním zásobením. Chromozomy již určují vlasy, barvu očí a pohlaví vašeho dítěte.

Budoucí maminka: Možná už teď máte podezření, že jste těhotná. Můžete si také všimnout některých prvních příznaků těhotenství:

Pocit nevolnosti (tzv. ranní nevolnost, ačkoli se může objevit kdykoli během dne nebo v noci) Brnění nebo bolest v prsou a ztmavnutí bradavek Potřeba čůrat častěji Cítíte se unavenější než obvykle Pocit nafouknutí

Tip týdne: Jakmile budete mít podezření, že jste těhotná, měli byste si naplánovat návštěvu svého gynekologa. Včasné zahájení prenatální péče a dodržování vašich schůzek je velkým krokem ke zdravému těhotenství a zdravému dítěti.

6. týden

Miminko: Vaše miminko má tvar pulce a je velké asi jako BB pelety. Tvoří se pupeny očí a končetin. Tvoří se neurální trubice; vyvine se do mozku, míchy a páteře. Během ultrazvuku může váš lékař slyšet tlukot srdce a nyní může stanovit termín https://recenzeproduktu.top/ porodu. Mezi 17. a 56. dnem je zranitelná doba, protože právě tehdy je dítě nejnáchylnější ke všemu, co může ovlivnit normální růst.

Budoucí maminka: Možná jsi teď přibrala pár kilo. Nebo pokud máte ranní nevolnosti, možná jste zhubli – to je také normální. Možná si začnete všímat změn na svém těle: oblečení je vám trochu těsnější kolem pasu, plnější nohy a prsa. Při vyšetření pánve si váš lékař všimne změny velikosti vaší dělohy. Zeptejte se na příznaky UTI, které jsou častější v těhotenství. Pokud budete mít dvojčata, můžete to zjistit tento týden.

Tip týdne: Dodržujte každý den dobré prenatální návyky, jako je zdravé stravování a užívání prenatálních vitamínů. Pokud jste to ještě neudělali, přestaňte kouřit a pít alkohol.

Pokračování

7. týden

Dítě: Vaše dítě roste. Jsou velké asi jako zrnko granátového jablka: 0,3 palce. Objeví se pupeny končetin, které vyrostou do rukou a nohou. Mnoho částí pokračuje ve vývoji: srdce, plíce, střeva, slepé střevo, mozek, mícha, nosní dírky, ústa a oči.

Budoucí maminka: Pořád nejsi "ukazující," ale teď už opravdu cítíte změny ve svém těle. Stále můžete mít ranní nevolnost a vaše prsa pravděpodobně stále pociťují mravenčení a citlivost. Pocit vyčerpání je na začátku těhotenství běžný, takže odpočívejte, když můžete.

Tip týdne: Nikdy nenechte svůj žaludek úplně vyprázdnit – to vám zabrání pocitu nevolnosti. Mějte svačiny po ruce 24 hodin denně a jezte hodně malých jídel, spíše než tři velká. Abyste zabránili poklesu hladiny cukru v krvi, snězte trochu bílkovin, například přidejte sýr do sušenek.

8. týden

Dítě: Vaše dítě je nyní asi v šestém týdnu vývoje. Vaše malé zrnko je velké asi jako kávové zrno: 0,5 palce. Je to velký týden pro růst. Tvoří se záhyby očních víček a uši. Vašemu dítěti se vyvinou malé prsty na rukou a nohou s plovacími blanami a může dokonce plavat ve vašem lůně. Jejich srdce bije 80 až 180krát za minutu.

Budoucí maminka: Váš objem krve se zvyšuje a vaše srdce pumpuje o 50 % více krve za minutu pro vaše dítě. Běžnými příznaky tohoto týdne jsou náladovost a nevolnost z určitých pachů.

Tip týdne: Noste podpůrnou podprsenku. Dobrá podpora prsou během těhotenství vám pomůže cítit se pohodlněji a zabrání budoucímu poklesu. Užitečné mohou být také cviky, které udrží svaly hrudníku v tónu.

Co se děje uvnitř tebe?

Rysy obličeje vašeho dítěte se stále vyvíjejí. Každé ucho začíná jako malý záhyb kůže na straně hlavy. Tvoří se drobné pupeny, které nakonec vyrostou do paží a nohou. Stejně tak prsty na rukou a nohou.

Nervová trubice (mozek, mícha a další nervová tkáň) je dobře formována. Začne se vyvíjet trávicí trakt a smyslové orgány. Kost začne nahrazovat chrupavku.

WebMD Medical Reference Hodnotil(a) Traci C. Johnson, MD dne 30. srpna 2020

Zdroje

ZDROJ: Mayo Clinic.com: "Vývoj plodu: Co se děje během prvního trimestru?"

Většina těhotenství je z lékařského hlediska bezproblémová a končí šťastně narozením zdravého dítěte. Vaším prvním – a nejdůležitějším – krokem je přihlásit se do komplexního prenatálního programu u porodníka (lékaře, který se specializuje na těhotenství a porod) nebo porodní asistentky. Vy i vaše vyvíjející se miminko budete pravidelně sledovat, abyste se ujistili, že je vše v pořádku, a pokud ne, bude vám doporučena vhodná péče. Vy a váš partner získáte informace pro budování důvěry o každé fázi vašeho těhotenství, včetně porodu, porodu a péče a krmení novorozence.

Přesto máte ještě 40 týdnů na to, abyste se zamysleli nad tím, zda jsou určité fyzické nepohodlí dostatečně závažné pro lékařský zásah, nebo jde o drobné problémy, se kterými se můžete vypořádat sami.

Během těhotenství budete mít různé druhy nepohodlí – některé prchavé, některé trvalejší. Některé se mohou objevit v prvních týdnech, zatímco jiné se objeví blíže době porodu. Ještě jiní mohou začít dříve a pak odejít, aby se později vrátili.

Těhotenství každého člověka je jedinečné, takže nemusíte mít všechny níže popsané změny.

Kdy zavolat lékaře

Poraďte se se svým lékařem, pokud:

Máte těžkou nevolnost a zvracení, dehydrataci, přetrvávající zrychlený srdeční tep nebo bledou, suchou pokožku; můžete mít hyperemesis gravidarum, závažnou formu ranní nevolnosti. Máte vaginální špinění nebo krvácení; můžete mít potrat nebo závažnou placentární komplikaci. Máte náhlé zvýšení tělesné hmotnosti během několika dní, silnou bolest hlavy nebo rozmazané vidění; můžete mít preeklampsii, formu vysokého krevního tlaku, která může ohrozit vaše zdraví i zdraví vašeho dítěte. Máte horečku nad 100 F a zimnici, bolesti zad nebo krev v moči; můžete mít infekci ledvin nebo jinou infekci. Poté, co se dítě začne pohybovat, cítíte menší nebo žádný pohyb po dobu delší než 2 hodiny; vaše dítě může mít problémy s plodem. Cítíte vlhkost nebo únik tekutiny, na rozdíl od normálního vaginálního sekretu nebo úniku moči; můžete mít prasklé membrány nebo únik plodové vody.

Pokračování

Těhotenské změny prsou

Většina těhotných žen pocítí nějaké změny na prsou. Vaše prsa se zvětší, jak se zvětší vaše mléčné žlázy a tuková tkáň, což způsobí pevnost a citlivost prsou, obvykle během prvních a posledních měsíců těhotenství. Mohou se také objevit namodralé žíly, když se vám zvýší krevní zásobení. Z vašich prsů může vytékat nažloutlá tekutina nazývaná kolostrum, obvykle během třetího trimestru. Kolostrum je „předmléko“, které bude vyživovat vaše dítě v prvních dnech života, dokud se vaše mléko nedostane. Jak se blížíte k porodu, mění se na řídkou bezbarvou tekutinu.

Vaše bradavky mohou také ztmavnout. Mohou více vyčnívat a dvorce se mohou zvětšit. Malé žlázky kolem bradavek se zvednou. Dělají olej, aby vaše bradavky zůstaly měkké. Tyto změny usnadňují vašemu dítěti najít a přisát se na vaše bradavky pro kojení.

Pihy a mateřská znaménka na vašem těle mohou být také tmavší. Poraďte se se svým lékařem, pokud máte krtek nebo pihu, která roste, mění barvu a tvar, svědí nebo krvácí nebo je větší než guma na tužku. Mohou to být příznaky rakoviny kůže.

Doporučení:

 Noste podprsenku, která poskytuje pevnou oporu.  Vyberte si bavlněné podprsenky nebo podprsenky vyrobené z přírodních vláken.  Pořiďte si větší podprsenku, až budou vaše prsa větší a plnější. Podprsenka by vám měla dobře sedět, aniž by dráždila bradavky. Vyzkoušejte těhotenské nebo kojící podprsenky, které poskytují větší podporu a lze je používat i po těhotenství, pokud se rozhodnete kojit.  Zkuste nosit přes noc podprsenku.  Do každého košíčku podprsenky zastrčte bavlněný kapesník nebo gázovou vložku, abyste absorbovali vytékající tekutinu. V drogerii nebo těhotenském/kojeneckém obchodě můžete také zakoupit kojící vložky, které se vejdou do podprsenky. Ujistěte se, že tyto vložky vyměňujete podle potřeby, aby nedošlo k podráždění pokožky.  Umyjte si prsa teplou vodou a jemným mýdlem, které nezpůsobí vysušení.

Těhotenská únava

Cítit se unaveně? Může to být proto, že vaše rostoucí dítě vyžaduje extra energii. Někdy je to znamení anémie (nízký obsah železa v krvi), který je v těhotenství častý.

Doporučení:

Dopřejte si dostatek odpočinku; jít spát dříve a zdřímnout si. Pokud je to možné, dodržujte pravidelný rozvrh. Tempo sami. Vyvažovat činnost s odpočinkem. Mírné každodenní cvičení zvyšuje vaši energetickou hladinu. Požádejte svého poskytovatele zdravotní péče, aby rutinně testoval vaši krev na anémii.

Pokračování

Těhotenství Nevolnost nebo zvracení

Je velmi běžné – a normální – mít podrážděný žaludek, když jste těhotná.

Připište to hormonálním změnám v těhotenství. Obvykle k tomu dochází na začátku těhotenství, zatímco se vaše tělo přizpůsobuje vyšším hladinám hormonů.

Dobrá zpráva: Nevolnost obvykle vymizí do čtvrtého měsíce těhotenství (i když v některých případech může přetrvávat po celou dobu těhotenství). Může se to stát kdykoli během dne, ale horší to může být ráno, když je váš žaludek prázdný (proto se to nazývá "ranní nevolnost") nebo pokud dostatečně nejíte.

Doporučení:

Pokud je nevolnost problémem po ránu, snězte suchá jídla, jako jsou cereálie, toasty nebo sušenky, než vstanete z postele. Zkuste si před spaním dát svačinu s vysokým obsahem bílkovin, jako je libové maso nebo sýr (bílkoviny se déle tráví). Pokud máte hlad, ale extrémně nevolno, vyzkoušejte dietu BRAT (banány, rýže a čaj) a nevýrazná jídla. Akupresurní náramky nabízejí některým těhotným ženám pohodlí. Zázvor může bojovat proti nevolnosti. Jezte malá jídla nebo svačiny každé dvě až tři hodiny, spíše než tři velká jídla. Jezte pomalu a jídlo úplně rozžvýkejte. Popíjejte tekutiny po celý den. Vyhněte se velkému množství tekutin najednou. Vyzkoušejte studené, čisté ovocné šťávy, jako je jablečná nebo hroznová šťáva. Vyhněte se kořeněným, smaženým nebo tučným jídlům. Pokud vás obtěžují silné pachy, jezte potraviny studené nebo při pokojové teplotě, abyste minimalizovali nebo se vyhnuli zápachu, který vás obtěžuje. O užívání vitaminu B6 se poraďte se svým lékařem. Jiné přírodní léčby a léky na předpis mohou poskytnout úlevu. Obraťte se na svého poskytovatele zdravotní péče, pokud je vaše zvracení neustálé nebo tak silné, že nemůžete udržet tekutiny nebo jídlo. To může způsobit dehydrataci a mělo by být okamžitě léčeno.

Těhotenský průjem

Průjem obvykle neznamená, že je něco špatně. Ale může to být nepříjemné. Může to souviset s vaším prenatálním vitamínem nebo vašimi pokusy o lepší stravování, nebo to může být jen chyba, kterou jste chytili. V každém případě, když v těhotenství udeří průjem, je ještě důležitější se o sebe dobře starat.

Pokračování

Zavolejte svého lékaře, pokud je průjem vážný nebo trvá déle než 24 hodin, pokud jste dehydratovaný nebo máte závratě, pokud je stolice krví nebo hnisem, pokud je černá a dehtovitá, pokud máte také horečku nebo silnou bolest břicha nebo pokud myslíte, že léky mohou pomoci zmírnit vaše příznaky.

Doporučení:

Jezte nevýrazná, měkká jídla a jídla s nízkým obsahem vlákniny, jako jsou banány, rýže, toasty, bramborová kaše, jogurt nebo tvaroh. Pijte hodně vody a elektrolytových nápojů, jako je Gatorade nebo Pedialyte, abyste nahradili ztracené tekutiny. (Pokud máte těhotenskou cukrovku, poraďte se nejprve se svým lékařem.) Zvláště nebezpečné je dehydratace během těhotenství. Dehydratace může vyvolat předčasné kontrakce.

Těhotenské nadýmání

Kalhoty vám mohou být těsné, i když nejste tak daleko. Obviňovat hormonální změny. Na začátku těhotenství může stoupající hladina progesteronu způsobit zpomalení trávicího systému a uvolnění hladké svalové tkáně.

Skip to content